
Psychoterapia indywidualna
Jest to pomoc psychologiczna polegająca na indywidualnych, cyklicznych spotkaniach pacjenta z psychoterapeutą. Psychoterapia opiera na rozmowie, w trakcie której pacjent jest zachęcany do tego, aby w sposób możliwie swobodny i otwarty dzielił się swoimi myślami, emocjami czy przeżyciami. Terapia jest współpracą między terapeutą a pacjentem, w celu zrozumienia głębszych i często nieświadomych aspektów osobowości pacjenta. Tych, które leżą u podłoża doświadczanych przez niego trudności. W efekcie poprawie ulega jakość życia pacjenta i funkcjonowanie w wielu obszarach życia.
Sesje odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu, Czas trwania sesji to 50 minut, Rozpoczyna się zawsze o pełnej godzinie, a kończy 50-po. Psychoterapia odbywa się w pozycji siedzącej, pacjent siedzi na przeciwko terapeuty w pozycji „twarzą w twarz”. Polega wyłącznie na werbalnym kontakcie pacjenta z terapeutą (nie stosuje się ćwiczeń, pracy z ciałem czy zadań domowych).
Rozpoczęcie psychoterapii poprzedzone jest trzema sesjami konsultacyjno-diagnostycznymi. W ich trakcie formułowana jest diagnoza, która pozwala na zaproponowanie odpowiedniej formy pomocy psychologicznej. Ustalenie z pacjentem celów terapii, reguł jej prowadzenia, czy warunków koniecznych do jej rozpoczęcia, czyli tzw. ram terapeutycznych jest jednocześnie rozpoczęciem procesu psychoterapii.
Psychoterapia jest skierowana do osób, które doświadczają:
- trudności w relacjach interpersonalnych,
- niskiego poczucia własnej wartości,
- trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu satysfakcjonujących relacji intymnych,
- problemów w radzeniu sobie z emocjami (np. smutkiem, gniewem),
- stanów lękowych, napadów paniki, nieokreślonego niepokoju,
- obniżonego nastroju, wahań nastroju lub depresji
- nie przystosowawczych zachowań (np. zachowania autodestrukcyjne, autoagresja, impulsywność),
Jest także efektywnym rodzajem pomocy psychologicznej dla osób, które odczuwają:
- brak zadowolenia z życia,
- uczucie pustki czy chronicznej nudy,
- trudności w wyznaczaniu i realizacji znaczących celów,
- niepowodzeń w sferze zawodowej czy osobistej,
- ciągłego samokrytycyzmu
O zalecanej formie pomocy psychologicznej czy o podjęciu z pacjentem kontaktu terapeutycznego decydujemy po trzech sesjach konsultacyjno-diagnostycznych. Czasami zanim rozpocznie się psychoterapię pacjent może być skierowany na konsultacje do innego specjalisty, np. psychiatry, neurologa, neuropsychologa czy internisty.
Centrum Psychoterapii ALTEA – Dane kontaktowe:
ul. Dąbrowskiego 23/1 60-837 Poznań Telefon: 575-323-768 E-mail: kontakt@altea-psychoterapia.pl NIP: 7431790163 REGON: 301659252