psycholog poznan
1

FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

Jak zapisać się na wizytę do psychologa/psychoterapeuty?
Rejestracja w Centrum Psychoterapii Psychodynamicznej ALTEA jest poprzez kalendarz online. Zapisanie się na sesję nie wymaga skierowania lekarskiego. Kalendarz do zapisów online znajdziecie Państwo w zakładce “kontakt”. W razie pytań zapraszamy też do kontaktu mailowego lub przez formularz kontaktowy.

Jak wygląda wizyta u psychologa/psychoterapeuty?
Sesje w naszych gabinetach odbywają się w pozycji siedzącej, podczas których pacjent z terapeutą siedzą twarzą w twarz. Podczas sesji nie stosuje się ćwiczeń, zadań domowych czy pracy z ciałem, terapeuta nie stosuje też żadnych technik manipulacji, np.: NLP czy innych. Sesje u psychologa i psychoterpsaeuta mają włącznie charakter werbalny.

O czym mogę mówić na wizycie u psychologa/psychoterapeuty?
To zależy od Ciebie i Twoich potrzeb. Psycholog lub psychoterapeuta może nakierować Cię na niektóre kwestie, ale to Twoje myśli i emocje są na pierwszym miejscu. Czy to bieżące problemy lub obawy, czy nierozwiązane kwestie z przeszłości.

Ile trwa wizyta u psychologa/psychoterapeuty?
Sesje w naszych gabinetach trwają pięćdziesiąt minut. Spotkania zawsze rozpoczynają się o pełnej godzinie i kończą się „pięćdziesiąt po” . Spóźnienie pacjenta na sesję nie wydłuża czasu jej trwania.

Jak wygląda pierwsza wizyta – konsultacja w gabinecie psychoterapeutycznym?
Pierwsza konsultacja psychologiczna pozwala specjaliście poznać pacjenta, przeżywane przez niego trudności, potrzeby i oczekiwaniami wobec pomocy psychologicznej. Pozwoli to dobrać odpowiednią formę terapii oraz jej tryb – indywidualny lub grupowy. Umożliwia także rozeznanie czy potrzebna jest konsultacja z innym specjalistą, np.: psychiatrą, neurologiem, dietetykiem czy internistą.

Czy psycholog i psychoterapeuta, to to samo?
Nie, chociaż i jeden, i drugi specjalista posiada wykształcenie wyższe. Psycholog skończył 5-letnie studia magisterskie z psychologii, ale bez ukończenia dodatkowego kształcenie w 4-letniej, akredytowanej szkole psychoterapii nie ma wystarczających kompetencji do prowadzenia terapii. Psychoterapeuta jest specjalistą, który ukończył całościowe, 4-letnie szkolenie z psychoterapii, ale nie musi mieć wykształcenia psychologicznego. Psychoterapeutą może być także lekarz czy pedagog. 

Czy psycholog może wystawić zwolnienie lekarskie, przepisać leki na receptę?
Nie, psycholog nie takich uprawnień. Zwolnienia L4 lub/i recepty może wystawiać tylko osoba z wykształceniem medycznym, a zatem np.: lekarz psychiatra, lekarz rodzinny, neurolog czy lekarz innej specjalizacji. Rolą psychologa/psychoterapeuty jest postawienie rzetelnej diagnozy i zaoferowanie odpowiedniego wsparcie psychologicznego, np.: w formie psychoterapii czy interwencji kryzysowej.

Czy psycholog jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej?
Tak, psycholog jest zobowiązany tajemnicą zawodowej i nie może nikomu przekazać żadnych informacji bez Twojej zgody. Wyjątkiem są sytuacje, w których zagrożone jest życie pacjenta lub życiu lub/i zdrowie innych osób. Tajemnica zawodowa obowiązuje także w pracy z nastolatkiem – rodzicom nie ujawnia się treści sesji. Przekazywane mogą być im tylko wskazówki wychowawcze lub zalecenie mające wspierać proces psychoterapii.

Czym się różni konsultacja psychologiczna od sesji psychoterapii?
Podczas konsultacji psychologicznych specjalista poznaje Cię, przeprowadza odpowiedni wywiad diagnostyczny i na jego podstawie formułuje diagnozę, która pomoże w zaoferowaniu odpowiedniej formy pomocy psychologicznej. 

Jaka forma leczenia jest najlepsza dla dziecka lub nastolatka?
Nie ma na to jednej prostej odpowiedzi. Generalnie z dziećmi pracuje poprzez zabawę, z nastolatkiem poprzez rozmowę. Ważne jest jednak, aby psycholog / terapeuta poznał obszary problematyczne nastolatka i uwzględnił specyficzne dla danego okresu rozwojowego potrzeby i wyzwania rozwojowe młodego człowieka. Kluczowa jest także współpraca rodziców z terapeutą – bez wsparcia ze strony rodziców skuteczna terapia jest trudna lub czasami wręcz niemożliwa. 

Centrum Psychoterapii Psychodynamicznej ALTEA – Dane kontaktowe:     

ul. Dąbrowskiego 23/1           60-840 Poznań       Telefon: 575-323-768      E-mail: kontakt@altea-psychoterapia.pl      NIP: 7431790163      REGON: 301659252