FAQ - Najczęściej zadawane pytania
Do każdego specjalisty moga Państwo zapisać się w 3 prostych krokach:
1) Proszę wybrać Specjalistę;
2) Zaznaczyć poszukiwaną usługę;
3) Wybrać odpowiadający Państwu termin i potwierdzić wybór.
Na dole stronie każdego ze Specjalistów znajduje się kalendarz do rejestracji wizyt. Zapraszamy.
Pierwsza wizyta nie jest psychoterapią, ale ma charakter konsultacyjno-diagnostyczny. Jest to pierwszy krok w kierunku zrozumienia Pacjenta, jego trudności, potrzeb i oczekiwań odnośnie psychoterapii i ustalenia jej celów. Sesje konsultacyjne dają możliwość specjaliście postawienia rzetelnej diagnozy i zaproponowanie odpowiedniej formy psychoterapii, np.: terapii indywidualnej lub grupowej. Dodatkowo konsultacja umożliwia specjaliście zidentyfikowanie tego, czy zapisana osoba wymaga pomocy innych specjalistów, jak na przykład: lekarza psychiatry, neurologa, dietetyka czy internisty.
Konsultacja odbywa się we wspierającym i nie oceniającym środowisku, w którym Pacjent może swobodnie wyrażać swoje myśli i emocje oraz zostanie wysłuchany i zrozumiany.
Konsultacja może być też wstępem do rozpoczęcia pracy terapeutycznej. Ustalane są wtedy klarowne i możliwe do osiągnięcia cele terapeutyzne. Wyjaśniane jest także to, jak wygląda i na czym polega psychoterapia.
To zależy od Ciebie i Twoich potrzeb. Psycholog lub/i psychoterapeuta może pomóc w nakierowaniu na niektóre ważne kwestie, ale to Twoje emocje, myśli i doświadczane trudności są na pierwszym miejscu. Czy są to bieżące problemy, obawy, oczekiwania czy też nierozwiązane kwestie z przeszłości, podczas sesji nie ma tematów, których nie powinno się poruszać.
Sesje w naszych gabinetach prowadzone są w pozycji siedzącej, podczas których Pacjent z terapeutą siedzą przed sobą, w pozycji „twarzą w twarz”. Głównym narzędziem pracy psychoterapeuty jest odpowiednio prowadzony dialog terapeutyczny. W nurcie psychodynamicznym nie stosuje ćwiczeń czy jakichkolwiek form pracy z ciałem, nie zadaje się też prac domowych. W trakcie psychoterapii niedozwolone jest używanie technik wpływu, technik manipulacji czy technik NLP. Sesje u psychoterapeuty mają wyłącznie charakter werbalny. Psychoterapeuta nie powinien też nawiązywać z pacjentem jakichkolwiek relacji poza gabinetem – szczególnie o charakterze towarzyskim – zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu psychoterapii.
Sesje indywidualne w naszych gabinetach trwają pięćdziesiąt minut. Spotkania rozpoczynają się o pełnej godzinie i kończą się „pięćdziesiąt po” . Spóźnienie Pacjenta na sesję nie wydłuża czasu jej trwania, bez względu na powód spóźnienia.
Sesja psychoterapii grupowej jest dłuższa i trwa 1 godz. 50 minut razem z 10-minutiowa przerwą, jednak podobnie jak w psychoterapii indywidualnej rozpoczyna się o pełnej godzinie.
Nie, chociaż jeden i drugi specjalista posiada wykształcenie wyższe. Psycholog ukończył 5-letnie studia magisterskie na kierunku psychologia, ale bez ukończenia poza studiami całościowego – tzn. 4-letniego, obejmującego co najmniej 1200 godzin – szkolenia w jednej z akredytowanych szkół psychoterapii, nie ma wystarczających kompetencji do prowadzenia psychoterapii. Psychoterapeuta jest specjalistą, który ukończył całościowe, 4-letnie szkolenie z psychoterapii, ale nie musi mieć wykształcenia psychologicznego. Psychoterapeutą po całościowym szkoleniu może zostać także absolwent medycyny czy pedagogiki.
Psycholog nie może wystawiać zwolnień L4, ani nie może wypisywać recept. Zwolnienia L4 lub recepty może wystawiać tylko lekarz posiadający czynne prawo wykonywania zawodu.
Dobry psycholog czy psychoterapeuty skupia sie na postawieniu rzetelnej, starannej diagnozy umożliwiającej zaoferowanie odpowiedniego formy formy pomocy psychologicznej (psychoterapii, wsparcia psychogicznego, psychoedukacji, itp.). Może także zalecić rozszczerzenie diagnozy o testy psychologiczne. W niektórych przypadkach psycholog – dbając o jakość diagnozy – może zalecić konsultacje z innymi specjalista, np.: u kardiologa, , terapeuty uzależnień, neurologa, itp.
Tak, psycholog – a także psychoterapeuta – ma bezwzględny obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej i nie może nikomu przekazywać żadnych informacji o samym Pacjencie czy treści pojawiających się na sesji. Tajemnica zawodowa obowiązuje także w pracy z osobą niepełnoletnią – rodzicom nie ujawnia się tego, co mówi nastolatek na sesjach. Przekazywane im są wskazówki wychowawcze lub/i zalecenia mające na celu wspieranie procesu psychoterapeutycznego. Wyjątkiem są sytuacje, w których zagrożone jest życie Pacjenta lub życie lub zdrowie innych osób. Tajemnica zawodowa przestaje obowiązywać także wtedy, gdy w trakcie sesji ujawniona zostanie informacji o popełnieniu przestępstwa wobec osoby nieletniej – reguluje to art. 240 Kodeksu Karnego.
Podczas konsultacji psychologicznych specjalista poznaje Cię, przeprowadza odpowiedni wywiad diagnostyczny i na jego podstawie formułuje diagnozę, która pomoże w zaoferowaniu odpowiedniej formy pomocy psychologicznej. Psychoterapia jest wlaścwiwą pracą nad trudnościa zwereballizowanymi podczas konsdultacji przez pacjenta. Każdy proces terapetyczny rozpoczyna się od ustalenia wspólnie kontraktu terapeutycznego, który defniuje obowiązki pacjenta i terapeuty oraz wyznacza ramy terapii czyli tzw. „setting”.
Nie ma na to jednej prostej odpowiedzi. Generalnie z dziećmi pracuje poprzez zabawę, z nastolatkiem poprzez rozmowę. Ważne jest jednak, aby psychoterapeuta poznał zakłócone obszary funkcjonowania dziecka czy nastolatka i uwzględnił specyficzne dla danego okresu rozwojowego potrzeby i wyzwania rozwojowe. Kluczowa jest także współpraca rodziców z terapeutą – bez wsparcia ze strony rodziców skuteczna terapia jest trudna, a czasami wręcz niemożliwa.
Psychoterapeuta pomoże Ci zrozumieć swoje emocje i myśli oraz poszukać zdrowszych sposobów radzenia sobie z trudnościami i stresem oraz popracować nad poprawą relacji interpersonalnych i osiąganiem swoich celów.
Jeśli zadajesz sobie to pytanie, prawdopodobnie teraz jest odpowiedni moment. Psychoterapia jest dobrym
rozwiązaniem, kiedy odczuwasz trudności emocjonalne lub cierpisz na inne problemy psychiczne, które utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie.
W naszym kraju psychoterapia może być prowadzona w sektorze prywatnym, jak i na NFZ. W naszym cenniku znajdziesz dokładne ceny spotkań z terapeutą.
Przy wyborze specjalisty warto sprawdzić, czy posiada tytuł magistra psychologii lub czy ukończył studia medyczne oraz w jakiej szkole uczył się zawodu psychoterazpeuty. Szkoła psychoterapii powinna obejmować co najmniej 1200 h szkoleniowych i trwać co najmniej 4 lata. Ważna jest też informacja czy i jak często uczestniczy w superwizji.
Efekty terapii nie są gwarantowane, ponieważ zależą od wielu czynników, takich jak indywidualne potrzeby, rodzaj problemów, zaangażowanie w terapię i relacja z terapeutą.
Psychoterapia może pomóc w poprawie samopoczucia emocjonalnego, redukcji objawów lęku i depresji, zwiększeniu
samoświadomości, poprawie umiejętności radzenia sobie ze stresem, zwiększeniu samoakceptacji i zrozumieniu swoich
potrzeb i celów. Psychoterapia może także pomóc w lepszym zrozumieniu własnej tożsamości i rozwinięciu potencjału
osobistego.
Możesz poruszać tematy związane z myślami i uczuciami, bieżącymi, wydarzeniami z przeszłości i obawami o przyszłość.
Każdą dręczącą Cię myśl możesz omówić w trakcie sesji.
Warto zastanowić się co chcesz powiedzieć psychoterapeucie, z czym do niego przychodzisz i czego oczekujesz.
Pomocne może okazać się sporządzenie listy pytań lub tematów do poruszenia.
Nurt opiera się na założeniu, że nasze problemy emocjonalne i zachowania mają swoje korzenie w nieświadomych
procesach i doświadczeniach z przeszłości. Terapia ta skupia się na zrozumieniu tych nieświadomych procesów,
odkrywaniu wzorców zachowań i relacji oraz wpływie przeszłości na obecną sytuację.
Terapeuta jest wykwalifikowanym profesjonalistą, który ma wiedzę i umiejętności w obszarze terapii psychologicznej.
Terapeuta jest neutralny i obiektywny, co pozwala na spojrzenie na problemy z innej perspektywy. Bezpieczne i poufne
środowisko umożliwia swobodne wyrażanie emocji i myśli.